Na każdym kroku – czy to w telewizji czy w Internecie jesteśmy karmieni pięknym i śnieżnobiałym uśmiechem gwiazd. Wszystko to sprawia, że coraz więcej osób sięga po środki wybielające zęby. Już teraz wiadomo, że preparaty do wybielania zębów to jedne z najczęściej kupowanych produktów w drogeriach. I to właśnie pasta wybielająca jest wybierana najczęściej.

O tym czy pasta wybielająca do zębów jest skuteczna, w jaki sposób działa i która z nich jest najlepsza dowiesz się w tym artykule.

Zapraszamy do lektury. 🙂

Pasta wybielająca to produkt, który spełnia dwie funkcje – oczyszcza oraz wybiela zęby. Nie licząc domowych sposobów typu stosowania sody oczyszczonej czy skórki od banana jest to najprostszy i najtańszy sposób na rozjaśnienie zębów o 1-2 tony.

Największą różnicą pomiędzy zwykłą pastą, a pastą wybielającą jest to, że ta druga posiada wyższy wskaźnik RDA. Co to oznacza w praktyce? RDA jest to współczynnik ścieralności. Im wyższy tym mocniej pasta będzie oddziaływała na nasze szkliwo w celu jego rozjaśnienia. Większość zwykłych past posiada RDA nie wyższe niż 100. Współczynnik RDA past wybielających jest nieco wyższy i wynosi nawet do 250. Dla bezpieczeństwa rekomendujemy stosowanie past ze wskaźnikiem RDA, który nie przekracza 200.

Czy warto stosować tę metodę wybielania?

Z powodu wysokiej ścieralności past wybielających nie są one zalecane przez stomatologów. Tak naprawdę działanie tych past polega na mocniejszym ścieraniu szkliwa niż w przypadku zwykłych past przez co uzyskujemy efekt optycznego rozjaśnienia zębów. Takie pasty nie są w pełni bezpieczne, ponieważ w przypadku długotrwałego stosowania mogą uszkodzić szkliwo. Jako alternatywę dla past wybielających polecamy paski wybielające (kliknij na frazę, żeby przeczytać artykuł), które są skuteczniejsze i całkowicie bezinwazyjne. Pierwsze miejsce w naszym rankingu zajmują nakładki Crest, które dają naprawdę rewelacyjne rezultaty.

TOP 5 past wybielających

YOTUEL ALL IN ONE

Według nas ta pasta będzie najlepszym wyborem. Główną zaletą pasty Yotuel All In One jest to, że całkowicie nadaje się do codziennego użytku. Posiada także niski współczynnik ścieralności, co czyni ją bezpieczną dla szkliwa. W Internecie bardzo rzadko można spotkać opinię osoby, która by była niezadowolona z tej pasty. Cena produktu jest przystępna dla większości osób, za pastę zapłacicie bowiem około 30 zł za 75 ml.

YOTUEL ALL IN ONE

Najdroższa pasta w rankingu (kosztuje około 50 zł za 40 g). Jest dostępna w wielu wersjach smakowych takich jak mięta czy zielone jabłko. Swoje miejsce zawdzięcza głównie dlatego, że jest bezpieczna dla szkliwa, ponieważ jej współczynnik ścieralności wynosi tylko 62. Pasta godna polecenia, która nie tylko wybieli Twoje zęby, ale także pozwoli utrzymać efekt białych zębów.

OPALESCENCE

Pasta Opalescence wyróżnia się niską ceną, niskim współczynnikiem ścieralności oraz wysoką absorpcją fluoru. Pasta ta jest szczególnie polecana osobom, które posiadają nadwrażliwość zębów. Doskonale sprawdza się w usuwaniu lekkich przebarwień i usuwaniu osadów po kawie lub herbacie.

BLANX Aktywna Ochrona Szkliwa

BLANX Aktywna Ochrona Szkliwa jest tania, skuteczna i nie tylko wybiela zęby, ale także regeneruje szkliwo. Tak jak produkty, które są wyżej w rankingu posiada niskie RDA. Cechą charakterystyczną tej pasty jest mocne działanie remineralizujące, które pomaga w odbudowie ubytków w szkliwie.

PEARL WHITE BEYOND

Pearl White zajmuje ostatnie miejsce w rankingu, ale to nie znaczy, że ta pasta nie jest warta uwagi, wręcz przeciwnie – jest to TOP 5, a więc każdy produkt w rankingu jest warty przetestowania. Jest to pasta, która skutecznie usuwa osad i przebarwienia na zębach, a dodatkowo zabezpiecza przez powstawaniem kamienia. Wysokiej jakości preparat, który jest dostępny w stosunkowo niskiej cenie, gdyż opakowanie 40 g kosztuje jedyne 12 zł.

Konkluzja

Pasty wybielające powinny być stosowane z rozsądkiem. Proszę pamiętać, że są to środki do wybielania zębów, które nie rozjaśnią tak mocno zębów jak np. paski wybielające, dlatego nie warto oczekiwać nie wiadomo jakich efektów.

Przy wyborze pasty należy zwrócić szczególną uwagę na współczynnik ścierania (RDA), ponieważ chcemy wybielić zęby, a nie zetrzeć szkliwo. Jedną z głównych cech branych pod uwagę w rankingu było właśnie bezpieczeństwo dla szkliwa, dlatego pasty w rankingu cechują się niskim współczynnikiem RDA.

Powodzenia w wybielaniu zębów i zapraszamy do przeczytania o innych metodach wybielania zębów na naszym blogu.