Piękny i śnieżnobiały uśmiech jest najlepszą wizytówką każdego człowieka. Jednak nie każdy może się pochwalić idealną bielą zębów. Na odcień zębów wpływa bardzo dużo czynników. Niektóre są bardziej zależne od nas, inne mniej. Na kolor uzębienia wpływa między innymi wiek, genetyka, dieta, przyjmowane leki czy nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Duże ilości kawy, mocna herbata, czerwone wino, oraz palenie papierosów mogą powodować zmiany koloru zębów. Wybielanie zębów jest coraz bardziej popularną propozycją dla osób chcących zmienić coś w swoim wyglądzie. Do wyboru mamy wiele ciekawych ofert proponujących wybielenie zębów. Są to m.in.: paski wybielające, pasty wybielające, żele do wybielania zębów czy wybielanie laserowe.

Mity o wybielaniu zębów

Na temat wybielania zębów krąży wiele mitów. Zaczynając od tego, że jest to proces bolesny, który niszczy szkliwo, kończąc na tym, że dzięki jednorazowemu zabiegowi uzyskamy efekt śnieżnobiałych zębów na całe życie. Jednak mity to wciąż mity, dlatego warto te kwestie omówić.

Świadomość odczuwania bólu, może skutecznie zniechęcić niejedną osobę. Owszem, podczas wybielania zębów może wystąpić ból ale w przypadku nadwrażliwości, stanów zapalnych lub ubytków. Tak naprawdę występowanie dyskomfortu czy bólu przy wybielaniu zębów zależy od metody (np. wybielanie zębów metodą pasków wybielających jest całkowicie bezbolesne), więc jeśli ktoś boi się wizyty u stomatologa to zawsze pozostają domowe sposoby, które są tak samo skuteczne, a często mniej kosztowne!

Jednorazowe wybielanie zapewniające piękny, biały uśmiech przez całe życie? Zbyt piękne aby było prawdziwe. To prawda, że po wybielaniu zębów będą one przez jakiś czas miały jaśniejszy odcień, jednak nie można oczekiwać cudów, ponieważ ten efekt po jakimś czasie minie i proces wybielania trzeba będzie powtórzyć.

Cena wybielania zębów - wizyta u stomatologa

Trzy najpopularniejsze metody wybielania zębów stosowane przez stomatologów to wybielanie nakładkowe, poprzez naświetlanie oraz wybielanie laserowe. Wspólną cechą tych trzech różnych zabiegów jest koszt, który pozostawia wiele do życzenia i bynajmniej nie jest na każdą kieszeń, dlatego jako alternatywę polecamy metody domowe, które w o wiele mniejszym stopniu obciążają portfel, a potrafią być równie skuteczne.

Naświetlanie to chyba najczęściej stosowana metoda wybielania zębów u stomatologów. Polega ona na tym, że pacjent wygodnie kładzie się na fotelu, a stomatolog wykonuje szereg czynności zabezpieczających i wybielających. Na początek zabezpiecza on dziąsła przed uszkodzeniem. Używa do tego specjalnej żywicy w piance. Następnie na każdy ząb nakładana jest specjalna substancja wybielająca i naświetla się lampą polimeryzacyjną. Zabieg ten trwa około 40-60 minut. Koszt jest jedyną wadą tego typu rozwiązania. Cena takiego zabiegu to około 1000 zł i trzeba liczyć się z tym, że często jeden zabieg nie wystarcza.

Drugim z zabiegów proponowanym przez dentystów jest wybielanie nakładkowe. Zdecydowanie różni się ono od proponowanego przez nas wybielania poprzez paski wybielające. Stomatolog robi dokładny wycisk szczeki i na jego podstawie dopasowuje się specjalne nakładki wybielające. Nakładki te zabieramy do domu i stosujemy zgodnie z zaleceniami. Według zaleceń optymalne jest stosowanie nakładek 2-3 razy w ciągu dnia. Najlepsze i najskuteczniejsze jest zakładanie nakładek na noc. Wybielanie zębów tą metodą trwa około 2 tygodnie, jednak cena jest dość wysoka. Zabieg wybielania zębów metodą nakładkową kosztuje od 500 do 1200 zł, a ceny zależą również od prestiżu gabinetu dentystycznego.

Laserowe wybielanie zębów jest kolejną metodą wybielania dostępną u stomatologów. Polega ona na laserowym naświetlaniu substancji wybielającej. Zabieg nie trwa długo, jest stosunkowo efektywny, a cena to mniej więcej 1000-2000 zł.

Domowe wybielanie zębów

Z domowych sposobów mamy do wyboru użycie skórki banana, wyszczotkowania zębów węglem lub kurkumą. Najgorszym ze wszystkich sposobów, jest wybielanie zębów sodą. Soda dosłownie zdziera szkliwo zęba powodując koszmarny ból i nadwrażliwość, a co za tym idzie – dyskomfort.

Wybieralne zębów skórką od banana

Jest to najprostszy sposób wybielania zębów w domu, który jednocześnie jest bezpieczny i bezinwazyjny dla Twoich zębów. Skórka nie powoduje zdzierania się szkliwa zębów, jak to ma miejsce w przypadku sody oczyszczonej.

Jak wykonać zabieg wybielania zębów skórką od banana? Wybierz spośród bananów tego najbardziej dojrzałego (dojrzałe banany mają więcej potasu) i obierz go tak jakbyś chciał go zjeść. Weź pewną część skórki od banana i pocieraj nią zęby przez około 2-3 minuty. Zabieg ten powtarzaj codziennie rano i wieczorem. Po kilku dniach powinieneś zauważyć pierwsze efekty.

Wybielanie zębów sodą

Mimo rozpowszechnionej informacji na temat tego jak szkodliwe może być wybielanie zębów używając do tego sody oczyszczonej wiele młodych osób nadal próbuje tej metody. Soda oczyszczana w wysokim stężeniu faktycznie może przynieść krótkotrwały efekt w postaci bielszych zębów, jednak jednocześnie działa ona negatywnie na szkliwo co skutkuje tym, że zęby stają się bardziej podatne na przebarwienia w przyszłości. Korzystając z tego sposobu można więcej stracić niż zyskać.

Wybielanie zębów paskami wybielającymi

Nakładki wybielające zęby to jedna z najbardziej popularnych metod wybielania zębów w ostatnich czasach, głównie ze względu na to, że jest to metoda dyskretna i całkowicie bezbolesna. Nakładki wybielające zęby nasączone są specjalnym żelem wybielającym. Stosowanie nakładek wybielających jest bardzo proste. Należy dokładnie przykleić je do zębów i pozostawić na około 30 minut. Zabieg należy wykonywać 2 razy dziennie, a już po kilku dniach zobaczymy widoczną poprawę bieli zębów. Aby efekt utrzymywał się dłużej, zabieg powinno powtarzać się co mniej więcej pół roku. Jest to bardzo ciekawa propozycja dla osób pragnących poprawić wygląd swojego uśmiechu.

Nakładki oraz żel są w pełni bezpieczne dla zębów, efekt pojawia się stosunkowo szybko. Nakładki na zęby może stosować każdy, nie powodują efektów ubocznych i możemy wybielać zęby nie wstając z fotela. Koszt takich zestawów również nie jest powalająco wysoki. Dobre, rekomendowane paski wybielające możemy kupić już od około 100-200 zł.

W mojej opinii obecnie najskuteczniejszymi i najmniej inwazyjnymi nakładkami są obecnie paski Crest.

Według mnie jest to najlepsza i najskuteczniejsza metoda wybielania zębów, dlatego tematowi pasków wybielających zęby jest poświęcona oddzielna strona na blogu pod tym adresem.

Pasta wybielająca zęby

Kolejnym sposobem (również domowym) są ogólnodostępne pasty wybielające. W drogeriach mamy szeroki wybór past wybielających, jednak te “lepsze” i skuteczniejsze zakupimy głównie w Internecie. Cena pasty wybielającej waha się od 15 do ponad 100 zł, a więc dostosowane są do kieszeni każdego klienta. Pasty przeznaczone są do stosowania głównie rano i wieczorem. Warto pamiętać, że taka pasta delikatnie uwrażliwia szkliwo, dlatego należy ją stosować na zmianę z tradycyjną pastą do zębów.

Pamiętajcie, że nawet najlepsza pasta wybielająca nie da nam takich rezultatów jak chociażby używanie pasków wybielających. Pasty wybielające potrafią rozjaśnić zęby maksymalnie o 1-2 tony.

Kwestia past wybielających jest poruszona w oddzielnym artykule – pod tym adresem.

Podsumowanie

Jeśli przeczytałeś ten artykuł do końca to gratulacje. Czas na podsumowanie. Trend na świece jeśli chodzi o wybielanie zębów jest taki, że coraz więcej osób korzysta ze sposobów domowych, które są mniej kosztowne, a jednocześnie równie skuteczne jak wizyta w gabinecie stomatologicznym. Szczególną uwagę należy zwrócić na paski wybielające zęby, które wydaję się być obecnie najlepszym sposobem na wybielenie zębów.