Wybielanie zębów węglem aktywnym to domowa metoda wybielania zębów. Węgiel aktywny (leczniczy) posiada porowatą strukturę i z łatwością wiąże różne organiczne związki chemiczne – kwasy, zanieczyszczenia, toksyny roślinne, garbniki. itd. Jednocześnie jednak nie wiąże minerałów wapnia czy magnezu.

Wybielanie zębów węglem leczniczym dobrze sprawdza się w oczyszczaniu zębów z osadów garbnikowych czy taninowych będących skutkiem picia dużych ilości kawy i herbaty. Ponadto węgiel jest substancją łagodną, która nie demineralizuje szkliwa zębów. Z drugiej strony warto pamiętać, że nie usuwa kamienia nazębnego, a także efekt końcowy nie będzie lepszy od pierwotnego koloru szkliwa. U posiadaczy zębów, które naturalnie miały żółtawy odcień nie pojawi się więc nagle barwa śnieżnobiała. Węgiel aktywny jest także delikatny i odpowiedni nawet dla zębów nadwrażliwych. Dodatkowo jest substancją nietoksyczną i nie stwarza zagrożenia dla życia nawet w przypadku połknięcia.

Jak przygotować naturalną pastę do wybielania zębów?

Węgiel aktywny dostępny jest w aptekach w formie tabletek lub kapsułek. Lepiej zaopatrzyć się w te drugie, gdyż nie trzeba ich w przeciwieństwie do tabletek dodatkowo rozdrabniać. Do przygotowania pasty można wykorzystać również olej kokosowy, który ma przyjemną konsystencję, a ponadto z uwagi na właściwości aseptyczne wykorzystywany bywa niekiedy także do czyszczenia zębów. Zamiast niego można użyć oleju sezamowego (właściwości przeciwzapalne) lub po prostu zwykłej wody. W przypadku dziąseł delikatnych i podatnych na stany zapalne sprawdzi się także naturalny olej goździkowy.

W skład pasty wchodzi pokruszony węgiel leczniczy (2-3 tabletki), łyżeczka oleju kokosowego lub wody oraz ewentualnie kropla olejku goździkowego, który doskonale dezynfekuje jamę ustną. Wszystkie składniki należy dokładnie ze sobą wymieszać w celu przygotowania pasty. Gotowy preparat trzeba przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku w suchym i ciemnym miejscu.

Jak aplikować?

Przygotowaną wcześniej pastę nakłada się na szczoteczkę i dokładnie szczotkuje nią zęby. Można również masować i dziąsła. Pasta jest czarna, ale wbrew pozorom nie pozostawia na zębach śladu. Po wtarciu pasty należy odczekać 2-3 minuty, aż węgiel zacznie działać. Warto wykonać kilka ruchów przypominających płukanie, aby mieszanka dokładnie rozeszła się po jamie ustnej i trafiła we wszystkie zakamarki. Po tym czasie należy dokładnie wypłukać zęby i umyć je już tradycyjną pastą do zębów z fluorem. Węgiel szybko się zmywa i nie pozostawia czarnego osadu. Nie niszczy przy tym szkliwa. Pierwsze rezultaty powinny być zauważalne już po pierwszym razie – zwłaszcza szybko znikają osady po kawie i herbacie.

Czy warto wybielać zęby węglem aktywnym?

Wiele osób decyduje się na wybielanie zębów węglem aktywnym i jest zadowolonych z uzyskanych efektów. Nie ma jednak jednoznacznych badań potwierdzających stopień skuteczności tej metody. Faktem jest, że nie można osiągnąć poziomu wybielenia jaśniejszego od pierwotnego zabarwienia zębów. Efekt jest więc jak najbardziej naturalny, gdyż usunięte zostają wszystkie osady powstałe np. po papierosach czy herbacie. Jednak dla wielu osób to niewystarczające rozwiązanie, gdyż oczekują one śnieżnobiałego uśmiechu. Dodatkowo węgiel leczniczy jest także delikatny dla dziąseł i nietoksyczny. Nie powoduje uszkodzenia szkliwa, a ponadto jest w pełni bezpieczny dla dziąseł. Z tego powodu pastą węglową można masować także całą jamę ustną. Ponadto węgiel aktywny nie zostawia na zębach żadnych plam i osadów, zmywa się bardzo szybko zarówno z zębów, jak i ze szczoteczki czy umywalki.

Naturalne właściwości klejące węgla aktywnego sprawiają, że jego cząsteczki szybko łączą się z cząsteczkami odpowiedzialnymi za przebarwienia, czyli pozostałościami po kawie, herbacie czy czerwonym winie. W ten sposób dzięki węglowi można pozbyć się plam i przebarwień. Jednak to rozwiązanie sprawdzi się tylko w przypadku tych osób, u których problem żółtej płytki nazębnej nie jest zbyt duży i uciążliwy. Jeśli zęby naturalnie mają ciemny kolor lub są mocno przebarwione to wybielanie zębów węglem leczniczym może nie przynieść oczekiwanych skutków. Wówczas lepiej sprawdzą się inne rozwiązania np. nakładki wybielające iBright, które są w stanie rozjaśnić zęby nawet o 14 odcieni. Podobnie jak węgiel są one całkowicie bezpieczne dla dziąseł i szkliwa, a przy tym niezwykle skuteczne. Ponadto wybielają one równomiernie całe uzębienie, trafiając w najmniejsze szczeliny.